Archiv aktualit
V týdeníku Zemědělec (č. 33/2024) byl dne 12. srpna 2024 publikován článek „Ekologické podniky v roce 2022“. Autorky Ing. Zuzana Fuksová a Ing. Lenka Tůmová zde prezentují výsledky ekologicky hospodařících podniků a to na základě výsledků šetření FADN v meziročním srovnání v letech 2020 až 2022. Článek si můžete pročíst zde. (vloženo 19.08.2024
V týdeníku Zemědělec (č. 31/2024) byl dne 29. července 2024 publikován článek „Ekonomika podniků s produkcí mléka“. Autorky Ing. Martina Döbertová a Ing. Světlana Lamprechtová zde prezentují výsledky na základě šetření FADN v meziročním srovnání 2021/2022. Článek si můžete pročíst zde. (vloženo 07.08.2024)
16. 7. 2024 jsme se účastnili dalšího zasedání Výboru pro FSDN při DG AGRI. Evropská komise představila změny v připravovaném prováděcím nařízení o FSDN, které se již finalizuje. Dále byla podána informace před schvalovacím procesem prováděcího nařízení, které upravuje příspěvek na budování FSDN pro každou členskou zemi EU. (vloženo 17.07.2024)
O výročí 20 let FADN v ČR vyšel v týdeníku Zemědělec (č. 26/2024) i článek, který shrnuje vše důležité, co Kontaktní pracoviště FADN za posledních dvacet let vykonalo, jaké jsou plány do budoucna, ale i jak je přijímáno odbornou veřejností. Článek si můžete pročíst zde. (vloženo 28.06.2024)
14. 6. 2024 proběhlo červnové jednání Výboru pro FSDN při DG AGRI. Evropská komise prezentovala změny v připravovaném prováděcím nařízení o FSDN, které byly provedeny na základě připomínek členských států. Dále byla diskutována již pokročilá verze prováděcího nařízení, které upravuje příspěvek na budování FSDN pro každou členskou zemi EU. (vloženo 19.06.2024)
Ku příležitosti výročí 20 let FADN v ČR, vyšla na webu týdeníku Zemědělec reportáž ze stejnojmenné výroční akce, která čtenáře seznamuje s činností FADN a bilancuje naše 20ti leté působení v ČR. Reportáž si můžete pročíst zde. (vloženo 23.05.2024)
21. května 2024 jsme se zúčastnili 219. jednání Výboru pro FSDN (dříve FADN), který pořádala Evropská komise (DG AGRI) hybridní formou. Byla diskutována dvě připravovaná prováděcí nařízení. První nařízení upravuje příspěvek na budování FSDN pro každou členskou zemi EU a jeho přijetí volbou zástupců členských států je plánováno na začátek září. Druhé nařízení obsahuje veškerá pravidla a obsah dotazníku FSDN, jeho přijetí je plánováno na konec září. (vloženo 22.05.2024)
V Domě zemědělské osvěty na Vinohradech jsme uspořádali setkání spolupracovníků, kteří nám dlouhodobě pomáhají budovat FADN. Minulé i současné vedení ÚZEI a Kontaktního pracoviště FADN ČR bilancovalo uplynulých 20 let a zároveň nastínilo i plány do budoucna. Krátké zhodnocení naší dlouhodobé spolupráce přednesli zástupci Ministerstva zemědělství, výzkumu i tazatelských firem. Ve volné diskusi se také probírala aktuální situace v zemědělství, možnosti zvýšení automatizace sběru dat, ale i sdílení a využití dat již existujících. Děkujeme všem 77 účastníkům, že s námi toto slavnostní dopoledne prožili. (vloženo 17.05.2024)
V rámci oslav výročí 20 let FADN v ČR vydalo Ministerstvo zemědělství tiskovou zprávu o naší činnosti. V textu se dozvíte, proč jsou data FADN důležitá a to nejen pro české zemědělství, ale také pro Společnou zemědělskou politiku EU. Tiskovou zprávu si můžete prohlédnout zde. Ministerstvu za toto připomenutí a ocenění naší práce děkujeme! (vloženo 17.05.2024)
Zástupci Kontaktního pracoviště FADN ČR se 18. dubna 2024 zúčastnili jednání Výboru FSDN a Expertní skupiny pro přechod na FSDN Evropské komise v Bruselu. Obsahem jednání byla komplexní problematika založení šetření FSDN, pokračovala složitá jednání o nových položkách dotazníku FSDN a prioritách při sběru dat. Členské státy mají odlišné podmínky dostupnosti a sběru dat, harmonizace na úrovni celé Evropské unie je proto velmi složitá. (vloženo 19. 4. 2024)
Přihlášky do soutěže Zemědělec roku za rok 2023 jsou otevřeny! Soutěže se můžou zúčastnit všechny právně-organizační typy zemědělských podniků a farem. Cílem soutěže je zviditelnit zemědělství, najít a ve slavnostní atmosféře vyhlásit a ocenit nejlepší zemědělce pro jednotlivá výrobní zaměření a regiony ČR. Účastníte se šetření FADN? Pak nemusíte poskytovat žádná další data. Pouze svůj podnik registrujte na stránkách zde a ostatní administrativu vyřídíme za vás. (vloženo 3.4.2024)
V týdeníku Zemědělec vyšel článek, jehož cílem je představení předpokládané změny příjmové situace podniků v roce 2023 dle faremních systémů za účelem vyhodnocení dopadů změn v nastavení podmínek nové zemědělské politiky, která byla formulována ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky pro období 2023-2027. Autory článku jsou pan ředitel Ing. Štěpán Kala, Ph.D., MBA, dále Ing. Tomáš Medonos, Ph.D., Ing. Martin Hruška a naše kolegyně z FADN, Ing. Zuzana Hloušková. Článek si můžete pročíst zde. (vloženo 3. 4. 2024)
Zástupkyně Kontaktního pracoviště FADN ČR se ve dnech 12. a 13. března 2024 zúčastnily 33. zasedání Farm Level Analyses Network při OECD. Program byl zaměřen na příjmy v zemědělství a na venkově, výzkumu v sociální oblasti a charakteristikám odolnosti zemědělských podniků. Významná část prezentovaných studií využila data FADN. (vloženo 14.3.2024)
Přehled výběrového šetření hospodářských výsledků zemědělských podniků si nyní můžete přečíst v kompletní elektronické podobě zde. Publikace obsahuje vedle odborného textu také podrobné tabulky, grafy a mapy. Šetření v roce 2022 se účastnilo 1 204 zemědělských podniků. (vloženo: 23. 2. 2024)
Dne 25. 1. 2024 jsme se zúčastnili jednání Výboru pro FSDN (Farm Sustainability Data Network) a Expertní skupiny pro horizontální otázky týkající se SZP – podskupina Datová síť pro udržitelnost zemědělských podniků (FSDN), zkráceně GREX při DG AGRI. Celodenní jednání obsahovalo témata z mnoha různorodých oblastí. Převážně jsme se věnovali přípravě přechodu FADN na systém FSDN. Evropská komise nás informovala o postupu přípravy prováděcího nařízení týkající se finančních příspěvků členským státům EU na implementační náklady vynaložené v souvislosti s nastavením FSDN. V rámci expertní skupiny byly prezentovány zajímavé příspěvky přes analýzy reprezentativnosti dat FADN až po konkrétní problematiky týkající se budoucího sběru dat v systému FSDN.
Zajímavé prezentace o organizaci šetření FADN, možnostech propojení databází a předpokládaných překážkách, které bude potřeba překonat při budování FSDN přednesli zástupci Kontaktních pracovišť FADN z Polska, Německa, Francie a Portugalska. (vloženo 9. 2. 2024)
Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s několika odborníky vydalo publikaci o precizním zemědělství. V publikaci naleznete texty na téma, jakým způsobem je precizní zemědělství využíváno v rostlinné a živočišné výrobě, jaký má vztah k životnímu prostředí a ekologii. Dále jaké jsou v něm používány technologie, a jak může pomoci zemědělským podnikům optimalizovat výrobu. Do publikace přispěla i kolegyně Ing. Martina Döbertová, jež je autorkou kapitoly s názvem Pozitivní dopady zavádění precizního zemědělství na ekonomiku podniku. Publikaci si můžete pročíst zde. (vloženo 8. 2. 2024)
Ve dnech 10. a 11. 1. 2024 proběhla obhajoba výsledků interních projektů ÚZEI. Pracovníci FADN úspěšně prezentovali výsledky čtyř interních projektů: Hodnocení udržitelnosti zemědělských podniků, Realizační ceny produkce podniků ekologického zemědělství, Přechod FADN na FSDN a Metodika rozkladu ekonomických výsledků v zemědělství s využitím dat FADN. Interní projekty je možné dohledat v záložce Projekty. (vloženo 12.1.2024)
Včera jsme se zúčastnili pracovní skupiny GREX pro založení FSDN při Evropské komisi. Během celodenního jednání byl představen požadavek EK na sběr nových environmentálních ukazatelů (zejména šlo o tyto oblasti: využití živin a management, zemědělské postupy, používání antimikrobiálních látek a biodiverzita). Dále byly navrženy i další proměnné ekonomického a sociálního charakteru. Také bylo uveřejněno základní nařízení k FSDN v úředním věstníku dne 29. 11. 2023 (Nařízení (EU) 2023/2674) a projednával se aktuální stav procesu přípravy nařízení v přenesené pravomoci. (vloženo 15.12.2023)
V listopadovém vydání časopisu AGRObase vyšel článek „Předběžné výsledky zemědělských podniků za rok 2022 na základě dat FADN“ od autorů Ing. Martiny Harvilíkové a Ing. Jany Macháčkové. Popsány jsou výsledky a změny mezi roky 2021 a 2022. Příspěvek naleznete v záložce Publikační činnost. (vloženo 30.11.2023)
Data z šetření FADN za účetní rok 2022 byla úspěšně předána pracovišti DG AGRI v Bruselu 28. listopadu 2023. (vloženo 30. 11. 2023)
Dne 20. listopadu 2023 byl v týdeníku Zemědělec (č. 47/2023) publikován článek „Skot v ekologickém zemědělství“. Autorky Ing. Zuzana Fuksová, Ph.D. a Ing. Lenka Tumová popisují ekonomické výsledky ekologicky hospodařících podniků zaměřených na chov skotu, ovcí a koz a dále podniků specializovaných na produkci kravského mléka v ČR na základě dat FADN. Zaměřily se na srovnání změn mezi roky 2015, 2018 a 2021, kdy porovnávají produkci a náklady vztažené na 1 dobytčí jednotku v těchto ekologických skupinách podniků. Dále jsou sledovány změny v tržbách živočišné výroby na DJ a vyhodnoceny ukazatele čisté přidané hodnoty na pracovníka v EZ. Příspěvek naleznete v záložce Publikační činnost. (vloženo 22.11.2023)
Dnešní předposlední jednání Evropské komise a zástupců FADN z členských zemí v tomto roce obsahovalo 14 diskusních bodů, jejichž projednání trvalo celý den. Evropská komise přednesla mnoho důležitých doplňujících informací a reagovala na dotazy členských zemí ohledně postupného budování FSDN a prvního návrhu seznamu ukazatelů pro budoucí FSDN. (vloženo 16. 11. 2023)
Ve sborníku ze 7. ročníku ekonomické konference ÚZEI vyšel i příspěvek kolegyní Bílé a Mlezivové s názvem Hospodaření podniků polní výroby z dat FADN. Příspěvek porovnává podniky polní výroby v ČR jak z hlediska časových řad, tak i s výsledky podniků zahraničních. Článek se zároveň zmiňuje o významu půdy pro člověka, pro hospodářství, pro budoucnost. Podkladem jsou z velké části data FADN na národní i mezinárodní úrovni. Celý příspěvek si můžete prohlédnout v sekci Publikační činnost. (vloženo 13. 11. 2023)
Ve středu 8.11. 2023 proběhlo v budově Ministerstva zemědělství jednání Národní komise FADN. Komisi byly předloženy první předběžné výsledky šetření FADN za účetní rok 2022 a návrh plánu výběru podniků pro šetření účetního roku 2024. V rámci programu proběhla volba předsedy a místopředsedy Národní komise, schválil se aktualizovaný jednací řád, zpráva o fungování Kontaktního pracoviště FADN ČR za uplynulý rok a rovněž se schválil plán výběru zemědělských podniků pro účetní rok 2024. Během jednání se diskutovaly otázky spojené s problematikou sběru a vyhodnocování dat ze šetření FADN včetně problematiky přechodu na FSDN. (vloženo 09.11.2023)
Ve dnech 7. a 8. listopadu 2023 se konalo v hybridní formě 32. zasedání OECD Network for Farm-Level Analysis (FLAN). Dvoudenního setkání se účastnili zástupci z celého světa, naše účast byla online. Zajímavé prezentace byly rozděleny do tří sekcí. První část se zaměřila na zkušenosti s monitorováním a analýzou sociálních problémů v zemědělství, integraci přistěhovalců, wellbeing farmářů spojený s finanční úrovní a stresem. V souvislosti s nástupem digitálních technologií jsou vkládány naděje do mladých zemědělců, kteří přináší do oboru inovativní postupy. Tomuto tématu se věnovala druhá sekce příspěvků. Závěrečná část se týkala odolnosti farem vůči neočekávaným extrémům např. v Austrálii, Francii, Estonsku a Japonsku. Data FADN byla opakovaně zmíněna jako významný zdroj dat pro analýzy na mikroúrovni. (vloženo 09.11.2023)
Dnes se pracovníci FADN zúčastnili mezinárodního jednání o připravované podobě dotazníku FSDN. Členové Komise vysvětlovali několik nových ukazatelů, které jsou plánovány do nového dotazníku – změny v počtu a složení výběrového souboru, data pro výpočet koloběhu hlavních živin a skleníkových plynů, užití antibiotik nebo prvků biodiverzity. Témata vyvolala širokou diskusi mezi přítomnými zástupci členských států. Jednání budou nadále pokračovat. (vloženo 26. 10. 2023)
V odborném časopise Zemědělec, čísle 42, byl publikován článek „Udržitelné hospodaření podle FADN“. Hlavním záměrem článku je představit odborné veřejnosti systém vícekriteriálního hodnocení, které využívá data FADN. Toto hodnocení využívá nejen hlediska produkční, výkonnostní a finanční, ale též sociální a enviromentální. Autory jsou Ing. Zuzana Hloušková a Mgr. Jindřich Landa, Ph.D. Příspěvek naleznete v záložce Publikační činnost. (vloženo 17. 10. 2023)
Dne 12.10.2023 uspořádala Evropská komise (DG AGRI) jednání expertní skupiny GREX pro FADN. Účastníkům byly představeny prezentace o ukončení validace dat za rok 2021 a odevzdání dat za rok 2022, nové metodice výpočtu oportunitních nákladů farem, výsledcích mezinárodního průzkumu o možnostech sběru dat o digitalizaci v zemědělství, zkušenostech sdílení dat z různých zdrojů z Itálie a připravovanému základnímu nařízení pro přeměnu FADN na FSDN. V odpoledním bloku se konalo jednání Komunitního výboru FADN EU, na němž bylo odsouhlaseno Prováděcí nařízení (PLAN/2023/173) o změně struktury FADN ve Finsku, adaptaci názvu dotací podle aktuální podoby CAP a upřesnění ostatních výdělečných činností (OGA) v šetření FADN. Následně byly prezentovány navrhované nové položky dotazníku FADN/FSDN z oblastí ekonomické, environmentální a sociální a návrhy v oblasti sdílení dat. O předloženém návrhu nového dotazníku se bude diskutovat na příštím zasedání, které bude za 2 týdny. (vloženo 16.10.2023)
Intenzivní, přátelská a pestrá výměna zkušeností, to byl 28. mezinárodní workshop PACIOLI. Setkání se konalo 1. – 4. 10. 2023 v nejstarším městě Slovinka, Ptuj. Jednotlivá vystoupení byla zaměřená na nové softwarové možnosti sběru dat FADN, jejich efektivní provázanost na další národní zdroje dat, rozšíření o nové FSDN ukazatele, pokročilé statistické metody využití dat pro analýzy dopadů klimatických změn, benchmarking a další. Za naše pracoviště se zúčastnily tři kolegyně, které se aktivně podílely v rámci prezentací posterů. Obsah posterů můžete nalézt v sekci Projekty. Bližší informace o samotném workshopu jsou dostupné na stránkách www.pacioli.org. (vloženo 6. 10. 2023)
V odborném časopise Zemědělec, čísle 40, byl publikován článek „Ekonomika chovu skotu v datech FADN“. Článek shrnuje a představuje nejdůležitější data o výrobním zaměření Chov skotu a zvířat ZOP za účetní rok 2021. Analýza byla zpracována na základě dat podniků, které se účastní šetření FADN. Autory jsou Ing. Tereza Lebedová a Ing. Jarmil Mlčák. Příspěvek naleznete v záložce Publikační činnost. (vloženo 4. 10. 2023)
V časopise Zemědělec byl publikován příspěvek zaměřený na podniky polní výroby. Čtenáře článek seznamuje s daty nejpočetněji zastoupeného výrobního zaměření výběrového šetření hospodářských výsledků v zemědělství FADN v ČR. Meziročně byly porovnány produkce, výnosy a ceny. Autorkami jsou Ing. P. Bílá, PhD., Ing. I. Mlezivová a Ing. L. Vacková. Příspěvek je dostupný v adresáři Publikační činnost. (vloženo 16.09. 2023)
Dne 15. září 2023 jsme se zúčastnili závěrečné konference k Pilotnímu projektu: Přeměna FADN na FSDN (Farm Sustainability Data Network), která byla pořádaná ve spolupráci s Evropskou komisí, DG AGRI. Během konference byla popsána klíčová témata, o která by mělo být současné FADN obohaceno. O začlenění nových konkrétních ukazatelů bude následně diskutovat a rozhodovat Výbor FADN při EK, ve kterém jsou zastoupeny všechny členské státy. Hovořilo se také o možnostech využití jednotného ID a informačního systému v Evropské unii, což bylo projektem hodnoceno s nízkou mírou proveditelnosti. Největší důraz je kladen na zajištění motivace zemědělských podniků pro účast v šetření. (vloženo 15. 9. 2023)
V odborném časopise Zemědělec byl publikován článek „Precizní zemědělství a hospodaření“. Cílem tohoto příspěvku je zhodnocení ekonomických ukazatelů podniků, které používají systémy precizního zemědělství, v porovnání s podniky, které hospodaří bez těchto technologií. Analýza byla zpracována na základě dat podniků, které se účastní šetření FADN. Autorkou je Ing. Martina Döbertová. Příspěvek naleznete v záložce Publikační činnost. (vloženo 31. 8. 2023)
Ve dnech 24. až 29. srpna jsme se zúčastnili agrosalonu Země živitelka, největší akci svého druhu v ČR. Na stánku ÚZEI byl přítomen i kolega Jindřich Landa, který zde reprezentoval Kontaktní pracoviště FADN ČR. Na stánku byly k dispozici jak letáčky o FADN, tak i každoroční publikace zaměřené na hospodářské výsledky zemědělských podniků (vloženo 30. 8. 2023)
V odborném časopise Zemědělec byl publikován článek „Evropská komise přemění FADN na FSDN“, jehož autorky jsou Ing. Martina Harvilíková a Ing. Jana Macháčková. V textu se dozvíte, proč k přeměně FADN na FSDN dojde a jaké jsou její hlavní přínosy. Příspěvek naleznete v záložce Publikační činnost. (vloženo 25. 7. 2023)
Nejnovější údaje o ekonomice zemědělských podniků v EU jsou k dispozici na portálu Agri-food data Evropské komise. Předběžné údaje ze zemí EU z šetření FADN za rok 2021 byly zveřejněny v sekci Farm Economics. Interaktivní databáze na datovém portálu umožňuje prozkoumat standardní výsledky FADN na několika ekonomických oblastech (jako je produkce, náklady, dotace, příjem, majetek). Průměrné údaje na podnik se zpracovávají pro každý rok, a to podle členského státu, výrobního zaměření podniku a třídy ekonomické velikosti. Za poslední desetiletí zaznamenala průměrná čistá přidaná hodnota zemědělského podniku v EU rostoucí trend a v roce 2021 dosáhla průměrné hodnoty 48 600 EUR na zemědělský podnik a 29 100 EUR na AWU (AWU – roční pracovní jednotku). Všechna výrobní zaměření zaznamenala nárůst oproti roku 2020 (průměrně 13,6 %) s výjimkou prasat a drůbeže. Nejziskovějším odvětvím v EU přesto zůstávají farmy specializované na chov prasat a drůbeže s 43 400 EUR čisté přidané hodnoty na AWU. (vloženo 26. 6. 2023)
Dne 26. 5. 2023 se zástupci Kontaktního pracoviště FADN ČR zúčastnili jednání výboru FADN při Evropské Komisi, které proběhlo formou videokonference. Hlavním bodem programu byly změny v prováděcího nařízení (EU) 2015/220. (vloženo 26. 5. 2023)
22. 5. slavíme Mezinárodní den biodiverzity. V naší infografice jsme se zaměřili na provázanost biodiverzity a zemědělství. Dozvíte se, jak je potřeba, abychom biologickou rozmanitost neztráceli, ale naopak posilovali. Užijte si dnešní den ve společnosti co nejvíce rostlinných i živočišných druhů!
Dne 5. 5. 2023 se zástupci Kontaktního pracoviště FADN ČR zúčastnili jednání Expertní skupiny pro horizontální otázky – Podskupina Účetní síť při Evropské Komisi. Zasedání proběhlo formou videokonference. Hlavním bodem programu byla změna v nařízení týkající se sloučení subregionů FADN ve Finsku. (vloženo 5. 5. 2023)
V odborném časopise Zemědělec byl publikován článek „Investice a financování v zemědělství“, na jehož sepsání se podílel i pracovník FADN Mgr. Tomáš Vintr. V textu jsou použita data z databáze FADN ČR. Příspěvek naleznete v záložce Publikační činnost. (vloženo 14. 4. 2023)
V odborném časopise Zemědělská ekonomika byl publikován článek „Assessment of the impact of agricultural support on crop diversity“, na kterém participovaly pracovnice z FADN. Studie se zabývá posouzením vlivu zemědělských podpor na diverzitu plodin farem (výstup projektu č. SS04030013 podpořený TA ČR). Pro výpočet indexu diverzity byla použita panelová data z databáze FADN umožňující analyzovat využití půdy a rozmanitost plodin. Příspěvek naleznete v záložce Publikační činnost.
Dne 27. 3. 2023 se zástupci Kontaktního pracoviště FADN ČR zúčastnili 212. zasedání výboru FADN Evropské komise a Expertní skupiny pro horizontální otázky – Podskupina Účetní síť při Evropské Komisi. Obě jednání proběhla kombinovanou formou osobní účasti a videokonference. Zástupkyně Kontaktního pracoviště FADN ČR přednesla prezentaci na téma precizní zemědělství v šetření FADN ČR. (vloženo 28. 3. 2023)
Zúčastnili jsme se 31. zasedání Farm Level Analysis Network při OECD, které se konalo hybridní formou ve dnech 16. a 17. března 2023. Více než 60 účastníků vyslechlo zajímavý program a zkušenosti. Prezentace byly zaměřené například na přínosy precizního zemědělství a digitalizace či potřebu nových ukazatelů při sběru dat v oblasti sociální udržitelnosti v zemědělství. V závěru setkání byly prezentovány první výsledky projektu na využití statistických analýz dat australských farem zasažených extrémním suchem pro stanovení charakteristik odolnosti farem. Jedním z významných zdrojů dat pro mezinárodní spolupráci byla zmiňována také data FADN. (vloženo 28. 3. 2023)
Kompletní elektronická verze přehledu výběrového šetření hospodářských výsledků zemědělských podniků je vám k dispozici v adresáři Výsledky výběrového šetření FADN – rok 2021. Publikace předkládá výsledky formou tabulek, grafů, map a textů zpracovaných do tematických kapitol. V roce 2021 se zúčastnilo 1 196 subjektů. (vloženo 6. 3. 2023)
Ve zpravodaji AGRObase (01/2023) byl publikován příspěvek s názvem Využíváte i vy široké informační nabídky šetření FADN? Článek představuje možnosti získání a interpretace dat z Evropské databáze FADN. Autoři článku jsou Mgr. Jindřich Landa, Ph.D. a Ing. Zuzana Hloušková. Příspěvek je dostupný v záložce Publikační činnost. (vloženo 2. 2. 2023)
Ve třetím lednovém týdnu zveřejnila Evropská komise zprávu o ekologickém zemědělství v Evropské unii a jeho vývoji v období 2012-2020. Ekologické zemědělství hraje významnou roli v dosažení ambicí Zelené dohody pro Evropu. Výstupy uvedené v publikaci vyplývají z dat Eurostatu a FADN. Připravili jsme souhrnnou informaci této zprávy, která je ke stažení ZDE. (vloženo 27. 1. 2023)
Již třetí vydání občasníku Zajímavosti z FADN čtenáře seznámí s hospodářskými výsledky zemědělských podniků v ČR a v zemích EU. Data jsou zpracována do přehledných grafů a speciální dvojstrana je tentokrát věnována preciznímu zemědělství. Elektronická verze brožury je k dispozici v sekci Publikační činnost. (vloženo 26. 1. 2023)
Ministerstvo zemědělství připravuje ve spolupráci s ÚZEI informační webináře s cílem poskytnout žadatelům o dotace ucelený přehled informací. Více informací ZDE. (vloženo 20. 1. 2023)
V časopisu Zemědělec (51/2022) byl publikován příspěvek Spotřeba minerálních hnojiv v unii, který se zabývá porovnáním výsledků zemědělských podniků devíti vybraných států EU. Analýza se zaměřila na podniky polní výroby a využila data z veřejné databáze FADN Evropské komise. Autory jsou Mgr. Jindřich Landa, Ing. Iveta Mlezivová a Ing. Zuzana Hloušková. Příspěvek je dostupný v adresáři Publikační činnost. (vloženo 31. 12. 2022)
V listopadovém vydání Agrobase vyšel článek „FADN 2021, předběžné výsledky hospodaření zemědělských podniků“ od autorů Ing. Martiny Harvilíkové a Ing. Jany Macháčkové. Článek se věnuje meziročnímu porovnání výsledků mezi roky 2021 a 2020. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo 9. 12. 2022)
Dne 7. 12. 2022 proběhlo další zasedání pracovní skupiny AgriFin, na programu bylo opět také pokračování projednávání návrhu změny nařízení evropského Parlament a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1217/2009, pokud jde o přechod ze zemědělské účetní datové sítě na zemědělskou datovou síť pro udržitelnost zemědělských podniků. (vloženo 8. 12. 2022)
Nový odborný článek vycházející z inovativních metod aplikovaných nad databází FADN CZ se věnuje hodnocení výsledků hospodaření v duální struktuře českého zemědělství. Pro zajištění porovnatelnosti ekonomiky malých a velkých podniků byl sestaven index ekonomické udržitelnosti, který uvažuje s náklady vlastních výrobních faktorů. Výsledky byly analyzovány z pohledu výrobního zaměření a ekonomické velikosti. Více naleznete v článku „Hloušková Z, Lekešová M, Prajerová A, Doucha T. Assessing the Economic Viability of Agricultural Holdings with the Inclusion of Opportunity Costs. Sustainability. 2022; 14(22):15087. https://doi.org/10.3390/su142215087 (vloženo 5. 12. 2022)
Dne 16. 11. 2022 proběhlo další zasedání pracovní skupiny AgriFin, na programu bylo mimo jiné pokračování projednávání návrhu změny nařízení evropského Parlament a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1217/2009, pokud jde o přechod ze zemědělské účetní datové sítě na zemědělskou datovou síť pro udržitelnost zemědělských podniků. (vloženo 20. 11. 2022)
Ve dnech 7. a 8. listopadu 2022 se uskutečnilo 30. zasedání OECD Network for Farm-Level Analysis (FLAN) v hybridní formě (osobně v Paříži a registrovaní účastnící online). V online formě se zúčastnili také zástupci FADN ČR. Setkání bylo členěno do tří částí. První skupina prezentací byla zaměřena na agroenvironmentální ukazatele, zvláště na biologickou diverzitu a mezinárodní zkušenosti s jejím monitoringem. V druhé části byla řešena otázka charakteristik odolnosti zemědělských firem a zavádění digitálních technologií. V závěrečné části byla zhodnocena dvouletá práce sítě FLAN a diskutována otázka cílů na další dva roky. (vloženo 9. 11. 2022)
Dne 2. 11. 2022 proběhlo zasedání Národní komise FADN, která se schází pravidelně od roku 2004 za účasti zástupců ÚZEI, MZe, nevládních organizací a zemědělských univerzit. Národní komise FADN jednomyslně schválila návrh plánu výběru podniků do šetření FADN pro účetní rok 2023, projednala předběžné výsledky hospodaření zemědělských podniků za rok 2021, diskutovala organizační otázky uplynulého roku i budoucí vývoj FADN ve vztahu k potřebám zemědělské politiky. (vloženo 7. 11. 2022)
Ve středu 26. 10. 2022 se zástupci Kontaktního pracoviště FADN ČR zúčastnili jednání Ekonomické komise AK ČR. (vloženo 27. 10. 2022)
Na ekonomické konferenci s názvem Český agrární sektor v měnícím se ekonomickém prostředí, pořádané u příležitosti vyhlášení výsledků soutěže „Zemědělec roku 2022“, vystoupila ing. Věra Vrkočová s příspěvkem „Hospodaření zemědělských podniků využívajících technologie precizního zemědělství na základě dat FADN“. Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost a prezentace v adresáři Prezentace a analýzy. (vloženo 26. 10. 2022)
Dne 13. 10. 2022 se zástupci Kontaktního pracoviště FADN ČR zúčastnili 211. zasedání výboru FADN Evropské komise a Expertní skupiny pro horizontální otázky – Podskupina Účetní síť při Evropské Komisi. Obě jednání proběhla formou videokonference. (vloženo 17. 10. 2022)
Dne 12. 10. 2022 proběhlo další zasedání pracovní skupiny AgriFin, na programu bylo mimo jiné další projednávání návrhu změny nařízení evropského Parlament a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1217/2009, pokud jde o přechod ze zemědělské účetní datové sítě na zemědělskou datovou síť pro udržitelnost zemědělských podniků. (vloženo 13. 10. 2022)
Dne 21. 9. 2022 proběhlo zasedání pracovní skupiny AgriFin, na programu byl mimo jiné návrh změny nařízení evropského Parlament a Rady, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1217/2009, pokud jde o přechod ze zemědělské účetní datové sítě na zemědělskou datovou síť pro udržitelnost zemědělských podniků. (vloženo 22. 9. 2022)
Zapojili jsme se do Evropského týdne udržitelného rozvoje. Více informací o aktivitách ÚZEI na připraveném plakátu. (vloženo: 20. 9. 2022)
V časopisu Zemědělec (34/2022) byl publikován příspěvek FADN o vývoji rostlinné produkce v podnicích polní výroby v letech 2014-2020. Článek popisuje charakteristiky podniků a vývoj produkce a nákladů rostlinné výroby ve sledovaných letech. Jedná se o další příspěvek z pravidelných analýz ze šetření FADN. Autory jsou Ing. Zuzana Fuksová, Ph.D. a Ing. Iveta Mlezivová. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo 24. 8. 2022)
Dne 30. 6. 2022 se zástupci Kontaktního pracoviště FADN CZ zúčastnili 210. zasedání výboru FADN Evropské komise a Expertní skupiny pro horizontální otázky – Podskupina Účetní síť při Evropské Komisi. Obě jednání proběhla formou videokonference. (vloženo 10. 7. 2022)
Dne 20. června 2022 byl v týdeníku Zemědělec (č. 25/2022) publikován článek „Hospodaření ekologických podniků“, který popisuje ekonomické výsledky ekologicky hospodařících podniků v ČR v desetileté časové řadě 2011–2020 na základě dat FADN. Autorkami jsou pracovnice Kontaktního pracoviště FADN Ing. Zuzana Fuksová, Ph.D. a Ing. Lenka Tumová. Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 22. 6. 2022)
Dne 7. 6. 2022 se zástupci Kontaktního pracoviště FADN CZ zúčastnili 209. zasedání výboru FADN Evropské Komise v Bruselu. (vloženo 9. 6. 2022)
Uveřejněna byla publikace ČSÚ Integrované šetření v zemědělství – analytické vyhodnocení – 2020. První ze dvou částí je zaměřena na typologii farem Integrovaného šetření v zemědělství (IŠZ) 2020 a je zpracována kolektivem pracovníků Kontaktního pracoviště FADN ČR při ÚZEI. Druhá část, zpracovaná kolektivem pracovníků ČSÚ, popisuje změny v zemědělství ČR na základě srovnání výsledků IŠZ 2020 s výsledky šetření Agrocenzus 2000.
V úterý 3. 5. 2022 se zástupkyně Kontaktního pracoviště FADN ČR zúčastnila jednání Ekonomické komise AK ČR, na kterém přednesla prezentaci s názvem „Předpokládaný vývoj ekonomických výsledků v zemědělství na bázi podnikových dat šetření FADN“. (vloženo 4. 5. 2022)
V březnovém čísle časopisu Zemědělec (11/2022) byl publikován článek „Produkce metanu v chovu přežvýkavců“ autorů Ing. Z. Fuksové, Ph.D. a Ing. M. Nováka, který přibližuje čtenářům problematiku produkce skleníkových plynů u podniků specializovaných na chov skotu. Nejvíce metanu, respektive množství metanu přepočtené na ekvivalent CO2, je produkováno při enterické fermentaci, tedy při říhání. Možnosti snížení jeho produkce jsou proto velmi omezené. Často navrhované omezení chovu skotu je velmi diskutabilní a pouze částečné řešení celé problematiky.
Ve čtvrtek 17. 3. 2022 proběhlo třetí jednání pracovní skupiny WG2 „Farm Sustainability Data Network (FSDN)“. Pracovní skupina se zabývá plánovanou přeměnou FADN na FSDN. Tentokrát se řešily rozpočtové záležitosti, ochrana a sdílení dat a vazby mezi plány SZP a FADN/FSDN. Ke každému tématu bylo několik prezentací z členských států.
Dne 14. března 2022 se zástupci FADN zúčastnili online formou 29. zasedání OECD Network for Farm-Level Analysis (FLAN). Na programu jednání bylo sdílet zkušenosti o metodách a analýzách možného synergického využití dostupných mikro dat z různých průzkumů na úrovni zemědělských podniků a firem. Více než padesát účastníků z celého světa si mohlo vyslechnout názory a úskalí z několika zemí. Prezentující poukázali na aktuální výzvy související s potenciálem propojení různých typů mikrodat, které mají přinést inovativní přístup k pochopení celého zemědělského sektoru, s důrazem na rozvoj venkova, a pomoci při formování nových politik.
Ve dnech 7. až 9. března 2022 se uskutečnilo setkání našich pracovníků s delegací z Ministerstva zemědělství Turecka. Cílem této studijní cesty turecké delegace do ČR bylo konzultování otázek týkajících se systému FADN v rámci projektu Evropské Unie „FADN: Target 2020“. První dva dny proběhlo jednání v budově ÚZEI, kde bylo kolegům ze zahraničí detailně představeno fungování a organizace FADN v ČR. Poslední den se uskutečnila návštěva dvou českých farem, specializovaných na produkci mléka. (vloženo: 10. 3. 2022)
Přehled výběrového šetření hospodářských výsledků zemědělských podniků si nyní můžete přečíst v kompletní elektronické podobě v adresáři Publikace, Prezentace – Výsledky výběrového šetření – rok 2020. Publikace obsahuje vedle odborného textu také podrobné tabulky, grafy a mapy. Šetření v roce 2020 se účastnilo 1 210 zemědělských podniků. (vloženo: 7. 3. 2022)
V magazínu Agrární komory České republiky AGRObase byl dne 25. února 2022 publikován článek „Ochutnávka z publikace FADN CZ“, který popisuje nově vydanou publikaci FADN CZ. Článek je dostupný v elektronické formě v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 3. 3. 2022)
Dne 17. 2. 2022 proběhlo třetí online setkání evropské pracovní skupiny WG1, jejímž cílem je zjednodušení současného dotazníku FADN. Na schůzce byly odsouhlaseny některé navrhované změny a pracovní skupině WG2 byl předán seznam návrhů pro položky dotazníku FSDN. (vloženo 19. 2. 2022)
V pondělí 14. 2. 2022 se členové FADN zúčastnili jednání evropské pracovní skupiny pro typologii. Tématem setkání byla diskuse o metodě výpočtu standardní produkce u různých kategorií zvířat a jeho případných změnách. (vloženo 15. 2. 2022)
V odborném časopise Zemědělská ekonomika byl uveřejněn článek „Productivity and efficiency in Czech agriculture: Does farm size matter?“ (Agricultural Economics – Czech, 68, 2022 (1): 1-10). Článek se zabývá celkovou produktivitou s ohledem na velikost zemědělských podniků. Použita byla vážená panelová data za období 2014-2018 z databáze FADN zaměřená na producenty obilovin, mléka a hovězího masa. Pokročilé statistické metody modelování a odhadů přináší zajímavá zjištění v souvislosti s dlouhodobě diskutovanou nižší produktivitou menších farem, konkurenceschopností a dopady politických přístupů na evropské úrovni. Článek byl zpracován v rámci spolupráce ČZÚ (L. Čechura, Z. Žáková Kroupová) a Kontaktního pracoviště FADN CZ (M. Lekešová). Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 10. 2. 2022)
V lednovém vydání Agrobase vyšel článek „Benchmarking výsledků hospodaření farem v souboru dat FADN“ od autorů Ing. Zuzany Hlouškové a Mgr. Jindřicha Landy. V článku je popsáno, jak mohou zemědělci a výzkumníci využívat aplikací FADN pro porovnávání efektivity svých podniků s ostatními farmami v souboru. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo 26. 1. 2022)
Druhé vydání občasníku Zajímavosti z FADN informuje čtenáře grafickou formou o ekonomice zemědělských podniků v ČR a v zemích EU. Vybrané téma pro speciální dvojstranu je v tomto vydání zaměřené na ekologické zemědělství. Elektronickou verzi informační brožury naleznete v Publikační činnosti. (vloženo 5. 1. 2022)
V listopadovém vydání Agrobase vyšel článek „Předběžné výsledky zemědělských podniků za rok 2020 na základě dat FADN“ od autorů Ing. Martiny Harvilíkové a Ing. Jany Macháčkové. Popsány jsou výsledky a změny mezi roky 2019 a 2020. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo 6. 12. 2021)
V úterý 30. 11. 2021 proběhlo druhé jednání pracovní skupiny WG2 „Farm Sustainability Data Network (FSDN)“. Pracovní skupina se zabývá plánovanou přeměnou FADN na FSDN. Tentokrát se řešily možné pobídky pro zemědělce ke spolupráci s FADN/FSDN a lepší spolupráce s poradenskými službami. Příští jednání je plánováno na leden 2022. (vloženo 1. 12. 2021)
Data z šetření FADN za účetní rok 2020 byla úspěšně předána pracovišti DG AGRI v Bruselu 29. listopadu 2021, tj. měsíc před závazným termínem. (vloženo 30. 11. 2021)
Ve středu 24. 11. 2021 proběhlo jednání Ekonomické komise AK ČR, kterého se za Kontaktní pracoviště FADN ČR zúčastnila Ing. Jana Macháčková. Součástí programu bylo také představení výsledků výběrového šetření zemědělských podniků FADN za účetní rok 2020. Tato prezentace je přístupná na webu FADN. (vloženo 25. 10. 2021)
Kontaktní pracoviště FADN ČR vydalo Tiskovou zprávu o výsledcích hospodaření zemědělských podniků za účetní období 2020. (vloženo: 24. 11. 2021)
V online odborném časopise AGRIS byl publikovaný příspěvek Productivity and Efficiency of Precision Farming: The Case of Czech Cereal Production. Článek se zabývá zdroji konkurenceschopnosti české produkce obilovin s ohledem na technologie precizního zemědělství. Analýza je založena na pokročilých statistických metodách s využitím dat databáze FADN za období 2005–2018. Článek byl zpracován v rámci spolupráce ČZÚ (L. Čechura, Z. Žáková Kroupová) a Kontaktního pracoviště FADN CZ (V. Kostlivý, M. Lekešová). https://ageconsearch.umn.edu/record/320265 (vloženo 16. 11. 2021)
Dne 3. 11. 2021 proběhlo zasedání Národní komise FADN, která se schází pravidelně od roku 2004 za účasti zástupců ÚZEI, MZe, nevládních organizací a zemědělských univerzit. Národní komise FADN jednomyslně schválila návrh plánu výběru podniků do šetření FADN pro účetní rok 2022, projednala předběžné výsledky hospodaření zemědělských podniků za rok 2020, diskutovala organizační otázky uplynulého roku i budoucí vývoj FADN ve vztahu k potřebám zemědělské politiky. (vloženo 4. 11. 2021)
28. zasedání OECD Network for Farm-Level Analysis (FLAN) se uskutečnilo ve dnech 26. a 27. 10. 2021 virtuálně pro registrované účastníky. První den setkání 26. 10. byl naplánován společně se zasedáním OECD Networks on Total Factor Productivity and the Environment (TFPEN). Účelem této společné akce byla otevřená diskuse o spolupráci obou skupin, prezentování nových možností agregovaného měření celkové produktivity zemědělských podniků, rozšiřování o environmentální vstupy a výstupy, zlepšení kvality a relevance analýz s využitím dat na mikroúrovni a vytváření kompozitních ukazatelů udržitelného růstu produktivity. Následující den 27. 10. byl již vyčleněn pro zasedání FLAN a úvodní vystoupení se zabývalo možnostmi měření odolnosti zemědělských farem pomocí statických a dynamických indikátorů s využitím podnikových dat. V sekci Měření udržitelnosti životního prostředí a udržitelné postupy prezentovala Ing. Zuzana Hloušková z FADN CZ Vícekriteriální zhodnocení trvalé udržitelnosti v ČR. Účastníci byly seznámeni s metodou a výsledky zpracovanými v rámci projektu řešeného v letech 2016-2019 týmem FADN. Závěrečná část zasedání byla zaměřena na udržitelné postupy a hospodaření s vodou. (vloženo 1. 11. 2021)
V úterý 19. 10. 2021 proběhlo první jednání pracovní skupiny WG2 „Farm Sustainability Data Network (FSDN)“. Pracovní skupina se zabývá přeměnou FADN na FSDN z hlediska datových změn. Účastníci byli seznámeni s účelem FSDN a diskutovali nad nástroji, které by vedly k dosažení cílů (jaká data mohou poskytovat zemědělci a jaká ne) a nad možnými problémy. (vloženo 20. 10. 2021)
Dne 15. října 2021 proběhlo on-line formou 208. zasedání Komise pro FADN, které organizuje DG AGRI při Evropské komisi. (vloženo 19. 10. 2021)
Dne 12. 10. 2021 se konal již 5. ročník ekonomické konference pod záštitou vydavatelství ProfiPress, tentokrát v nově zrekonstruovaných prostorách Auly na ČZU v Praze. Na konferenci byl za tým FADN prezentován příspěvek Vývoj hospodaření ekologických podniků s ohledem na zemědělskou politiku Evropské unie. Záznam z konference je možné shlédnout na webu TV Zemědělec. (vloženo: 13. 10. 2021)
V pátek 8. října se tři zástupci FADN zúčastnili druhého online jednání pracovní skupiny WG3 „FADN Individual data request tool“ při DG AGRI. Další prezentující, tentokrát z Itálie, Nizozemí a Francie, představili svoje online nástroje používané pro práci s FADN daty na národní úrovni. Zkušenosti z jednotlivých členských zemí mohou přispět k hledání požadovaného řešení pro bezpečný přístup k souhrnným FADN datům, který má DG AGRI v blízké budoucnosti za cíl. (vloženo: 11. 10. 2021)
4. 10. 2021 proběhlo druhé jednání pracovní skupiny „WG1 for reinforcing and simplifying FADN“, kde byly opět diskutovány možnosti zjednodušení dotazníku FADN, zlepšení kvality dat, přidání nových informací týkajících se socio-ekonomických a environmentálních aspektů farmaření atp. (vloženo: 6. 10. 2021)
Ve dnech 28. a 29. 9. 2021 jsme se zúčastnili druhého workshopu FSDN, jehož organizátorem bylo DG.AGRI při Evropské komisi. Workshop proběhl v rámci procesu transformace sítě FADN na systém FSDN (Farm Sustainable Data Network) a jeho cílem bylo sdílet a diskutovat výsledky konzultací a identifikovat a diskutovat možnosti konkrétních vylepšení FADN v roce 2022. (vloženo: 30. 9. 2021)
Dne 6. září 2021 byl v týdeníku Zemědělec (č. 36/2021) publikován článek „Výsledky ekologického zemědělství“, který popisuje strukturální charakteristiky a ekonomické výsledky ekologicky hospodařících podniků v ČR ve srovnání s konvenčními podniky v roce 2019. Porovnání zahrnuje podniky EZ celkem a podle výrobních zaměření: polní výroba, smíšená výroba, produkce mléka a chov skotu a zvířat zkrmujících objemnou píci (ovce, kozy a ostatní). Autorkami jsou pracovnice Kontaktního pracoviště FADN Ing. Lenka Tumová a Ing. Zuzana Fuksová, Ph.D. Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 7. 9. 2021)
V týdeníku Zemědělec (č. 35/2021) byl dne 30. srpna 2021 publikován článek „Hodnocení podniků smíšené výroby“, který informuje o strukturálních charakteristikách a ekonomických výsledcích zemědělských podniků výrobního zaměření smíšená výroba na základě šetření FADN v meziročním srovnání 2018/2019. Autorkami jsou pracovnice Kontaktního pracoviště FADN Ing. Věra Vrkočová a Ing. Lenka Tumová. Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 3. 9. 2021)
V týdeníku Zemědělec (č. 33/2021) byl dne 16. srpna 2021 publikován článek „Výsledky podniků s produkcí mléka“. Autorky Ing. Martina Döbertová, Ing. Světlana Lamprechtová a Ing. Jana Večeřová zde prezentují výsledky hospodaření podniků zaměřených na produkci mléka na základě šetření FADN. Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 20. 8. 2021)
V srpnovém čísle týdeníku Zemědělec (32/2021) vyšel článek „Hodnocení podniků s chovem skotu“ od autorů Ing. Lenky Varhaníčkové a Ing. Jarmila Mlčáka. Popsány jsou zde výsledky a změny mezi roky 2018 a 2019 u podniků zaměřených na chov skotu a zvířat zkrmujících objemnou píci. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 10. 8. 2021)
OECD publikovalo dva nové dokumenty s výsledky mezinárodního projektu, na kterém dlouhodobě spolupracovalo Kontaktní pracoviště FADN ČR. Tento empirický projekt je zaměřen na porozumění dopadu zemědělských politik a dalších faktorů na produktivitu a udržitelnost životního prostředí na podnikové úrovni. Více informací a odkaz na publikace je uvedeno v sekci Zahraniční spolupráce. (vloženo: 4. 8. 2021)
Statistické přehledy obsahující klíčové informace o zemědělství v EU a členských zemích připravila Evropská komise s využitím údajů Eurostatu a FADN. Jednotlivé aktualizované souhrny lze nalézt ZDE (vloženo: 21. 7. 2021)
Evropská komise zveřejnila novou zprávu „EU Farm Economics Overview“, která byla zpracována z údajů evropské databáze FADN za účetní rok 2018. Celou zprávu je možné stáhnout ZDE (vloženo: 20. 7. 2021)
Pro zemědělce, tvůrce SZP, výzkumníky a další odborníky ve vztahu k zemědělství byl připraven průzkum na téma „Převod zemědělské účetní datové sítě (FADN) na datovou síť farmářské udržitelnosti (FSDN)“. Jedná se o krátký dotazník Evropské komise, který bude aktivní do půlnoci 31. července. Vyjádřete, prosím, svůj názor v krátkém dotazníku, který Vám nezabere více než 10 minut.
Dne 29. 6. 2021 se zástupci FADN zúčastnili prvního jednání pracovní skupiny při DG.AGRI s označením „WG3 FADN Individual data request tool“. Cílem je vytvořit na evropské úrovni databáze FADN takový nástroj, který umožní vzdálenou práci s daty bez nutnosti držení individuálních údajů. Přístup k datům FADN je plně zabezpečen s možností publikovat pouze agregované výsledky. Účastníci si v rámci online setkání mohli vyslechnout a diskutovat zkušenosti s řešením výzkumné potřeby práce s individuálními anonymizovanými daty FADN v několika evropských zemích. Pracoviště FADN CZ používá pro práci s daty speciální aplikace, které pracovní skupině představila Ing. Zuzana Hloušková. (vloženo:1. 7. 2021)
15. 6. 2021 proběhlo první jednání pracovní skupiny „WG1 for reinforcing and simplifying FADN“, kde byly diskutovány možnosti zjednodušení dotazníku FADN, zlepšení kvality dat, přidání nových informací týkajících se socio-ekonomických a environmentálních aspektů farmaření atp. (vloženo: 18. 6. 2021)
Od 4. 6. 2021 do 2. 7. 2021 otevřela Evropská komise možnost zasílání připomínek k iniciativě přechodu FADN na FSDN (Přechod na síť údajů o udržitelnosti zemědělských podniků). Vkládání připomínek ZDE. (vloženo: 10. 6. 2021)
V rámci podpory MZe na rozvoj výzkumné organizace MZE RO0921 byla vytvořena Kontaktním pracovištěm FADN ČR certifikovaná metodika „Odhad ekonomických výsledků zemědělství v ČR na bázi podnikových dat“ s označením ISBN 978-80-7271-245-8. Metodika je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo 7. 6. 2021)
V posledním květnovém vydání časopisu Zemědělec (22/2021) byl publikován příspěvek o hospodaření podniků polní výroby v roce 2019. Článek přehledně shrnuje informace o produkci, nákladech a celkových podmínkách roku 2019 ve vztahu k ukazatelům ekonomické situace podniku. Je součástí pravidelných informací ze šetření FADN. Autory jsou Ing. Zuzana Fuksová, Ph.D., Ing. Monika Hlaváčová a Ing. Iveta Mlezivová. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 2. 6. 2021)
V týdeníku Zemědělec (č. 19/2021) byl publikován článek „Výsledky podniků na základě dat FADN“, který informuje o ekonomických výsledcích zemědělských podniků získaných v rámci šetření FADN za účetní rok 2019. Autory jsou Ing. Martina Harvilíková a Ing. Jana Macháčková. Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 17. 5. 2021)
V týdeníku Zemědělec (č. 17/2021) byl publikován článek „Výsledky projektu Smart FADN“, který širokou veřejnost informuje o snaze zjednodušit a zefektivnit šetření FADN. V článku jsou uvedeny výsledky nejmenších zemědělských podniků (Small FADN) v porovnání s výsledky podniků standardního šetření FADN nejmenších ekonomických tříd nad thresholdem FADN ČR. Autory jsou Ing. Jana Macháčková a Ing. Josef Hanibal. Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 5. 5. 2021)
27. zasedání skupiny Farm Level Analysis při OECD se konalo v pátek 23. dubna 2021 opět formou videokonference. Mezi 60 účastníky z různých zemí světa byli také pracovníci Kontaktního pracoviště FADN. Na úvod byl zmíněn úspěšně ukončený projekt „Dynamics of farm performance“, na kterém participovali i pracovníci FADN CZ. V prvním bloku byly prezentovány nové směry v definování a výpočtu schopnosti farem zvládat nepříznivé přírodní i ekonomické události (řízení rizik). Zmíněny byly například indikátory jako připravenost problém absorbovat, zotavení se a schopnost následné transformace. Druhý blok prezentací byl zaměřen na téma příjmů s vystoupením kolegů z Francie a Německa s využitím národních údajů FADN. (vloženo: 26. 4. 2021)
Dne 13. dubna 2021 proběhlo on-line formou 207. zasedání Komunitního výboru FADN, které organizuje DG AGRI při Evropské komisi. (vloženo: 14. 4. 2021)
Ve čtvrtek a v pátek (18.-19. 3.) jsme se zúčastnili online závěrečné konference projektu UNISECO, který je financován Evropskou Unií – konkrétně programem Horizon 2020. Výstupy mají přispět k provádění Zelené dohody, strategie F2F od zemědělce ke spotřebiteli, strategie biologické rozmanitosti do roku 2030, přípravy evropského partnerství v oblasti výzkumu a inovací v oblasti agroekologických laboratoří a výzkumných infrastruktur a národních strategických plánů SZP. Prezentováno bylo 15 případových studií a také projekt LIFT – Low – Input Farming and Territories, který mimo jiné používá při své práci data získaná od FADN. Více informací lze nalézt na https://uniseco-project.eu (vloženo: 29. 3. 2021)
V březnovém vydání časopisu Zemědělec (12/2021) byl publikován článek o rozdělení podniků polní výroby do technologických tříd podle kritérií, která zahrnují sedm různých oblastí hospodaření. Podniky specializované na polní výrobu představuji v České republice 30 % zemědělských subjektů, které hospodaří na 35 % zemědělské půdy. Tyto podniky se liší ve způsobech i podmínkách svého hospodaření a jsou značně různorodé. V rámci činností Kontaktního pracoviště FADN (ÚZEI) byly podniky tohoto výrobního zaměření rozděleny do tří skupin, tzv. technologických tříd. Článek popisuje, co tyto třídy charakterizuje, k jakým změnám třídy u podniků dochází, čím jsou tyto změny dány a zda je patrný vliv poskytovaných dotací. K analýzám byla využita metodika mezinárodního projektu OECD, na němž ÚZEI-FADN již několik let spolupracuje. Autory jsou Ing. Vladimír Kostlivý, Dr. a Ing. Zuzana Fuksová, Ph.D. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 25. 3. 2021)
16. a 17. 3. se zástupce FADN ČR zúčastnil online workshopu The Good Practice Workshop ‘Improving data-management and information systems for the purpose of evaluation’, jehož cílem bylo zaměřit se na inovativní zkušenosti v souvislosti se správou dat a informačními systémy pro hodnocení v kontextu společné zemědělské politiky. Více informací naleznete https://enrd.ec.europa.eu/news-events/events/improving-data-management-and-information-systems-purpose-evaluation_en (vloženo: 24. 3. 2021)
V odborném vědeckém časopise Zemědělská ekonomika byl uveřejněn článek “Agriculture farms product differentiation assessment in the Czech Republic“ (Agricultural Economics – Czech, 67, 2021 (3): 81–89). Příspěvek se zabývá analytickým zhodnocením diferenciace zemědělských produktů ve vztahu k jejich ekonomickým výsledkům a vychází z údajů databáze FADN. Článek byl zpracován v rámci spolupráce Kontaktního pracoviště FADN CZ (Z. Hloušková) a ČZÚ (M. Chocholoušek, T. Šímová, J. Huml). Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 23. 3. 2021)
Na portálu Agri-food data portal, který je administrován Evropskou komisí, byl publikován výstup zpracovaný z údajů FADN. Obsahem jsou informace a trendy o nákladech, maržích a příjmech zemědělských podniků se specializací na produkci mléka v EU v letech 2008 až 2018, včetně odhadů pro rok 2019. Základem pro přehledy je zemědělská účetní datová síť (FADN) a model pro rozpočet nákladů na mléko GŘ AGRI. Tento portál umožnuje interaktivní srovnání vybraných ukazatelů mezi členskými státy, regiony EU a v časové řadě. Více informací naleznete ZDE. (vloženo: 22. 3. 2021)
V odborném vědeckém časopise Zemědělská ekonomika byl uveřejněn článek “How opportunity costs change the view on the viability of farms? Empirical evidence from the EU“ (Agricultural Economics – Czech, 67, 2021 (2): 41-50). Článek se zabývá porovnáním zisku zemědělských podniků z ekonomického a účetního hlediska a odhaluje, jak moc se výsledky mezi zeměmi celé EU liší. Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 17. 3. 2021)
Týdeník Zemědělec (11/2021) uveřejnil článek „Komora partnerem šetření“. Představení práce Kontaktního pracoviště FADN, se kterým Agrární komora úzce spolupracuje, najdete v sekci Publikační činnost. (vloženo 16. 3. 2021)
V magazínu Agrární komory České republiky AGRObase byl dne 25. února 2021 publikován článek „Buďte i Vy součástí šetření FADN“, který popisuje výhody a možnost zapojení se do šetření Kontaktního pracoviště FADN. Článek je dostupný v elektronické formě v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 1. 3. 2021)
Každoroční přehled výběrového šetření hospodářských výsledků zemědělských podniků si nyní můžete prolistovat v kompletní elektronické podobě v adresáři Publikace, Prezentace – Výsledky výběrového šetření – rok 2019. Kapitoly zpracované podle různých hledisek pohledu obsahují vedle odborných textů také podrobné tabulky a grafy. Šetření v roce 2019 se účastnilo 1 359 zemědělských podniků. (vloženo: 23. 2. 2021)
Zajímavosti z FADN budete moci sledovat v novém občasníku, jehož první vydání s názvem „Ekonomika zemědělských podniků v ČR a zemích EU“ je dostupné také v elektronické formě v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 16. 2. 2021)
Ve dnech 8. a 9. února 2021 jsme se zúčastnili prvního workshopu FSDN, jehož organizátorem bylo DG.AGRI při Evropské komisi. Evropskou komisí zveřejněná strategie Farm to Fork zahrnuje transformaci sítě FADN na systém FSDN (Farm Sustainable Data Network). Cílem videokonference s více než 150 účastníky byla výměna informací, které jsou potřebné pro úspěšné provedení této změny. (vloženo: 10. 2. 2021)
V týdeníku Zemědělec (č. 05/2021) byl publikován článek „Důchod v zemědělství poklesl“, který informuje o odhadech ekonomických výsledků zemědělských podniků za účetní rok 2020 na základě šetření FADN. Autorkami jsou pracovnice Kontaktního pracoviště FADN (Ing. Michaela Lekešová, Ing. Zuzana Hloušková, Ing. Anna Prajerová). Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 3.2.2021)
V lednovém čísle časopisu Agromanuál (1/2021) byl 15. 1. 2021 uveřejněn článek „Bilance živin NPK u podniků s různou specializací produkce“, jehož autory jsou naši kolegové Ing. Z. Fuksová, Ph.D. a Mgr. T. Vintr. Článek popisuje rozdíly v aplikaci NPK a jeho výsledné bilanci v rámci podniku u vybraných výrobních zaměření a odhad jejich celoroční pokryvnosti půdy. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 18. 1. 2021)
Kontaktní pracoviště FADN zpracovalo pro MZe Tiskovou zprávu o vývoji zemědělské ekonomiky v roce 2020. Zpráva byla zveřejněna 12. ledna 2021 na portálu www.eagri.cz. Tisková zpráva obsahuje předběžný odhad zemědělské produkce, náklady a vývoj podnikatelského důchodu. (vloženo: 13. 1. 2021)
Pro MZe byla zpracována Souhrnná zpráva o fungování a výstupech sítě FADN ČR v roce 2020 „Vývoj a provozování zemědělské účetní datové sítě FADN ČR dle standardů EU“. Rovněž byl zpracován tematický úkol „Rozšíření základního souboru FADN o podniky hospodařící v ekologickém zemědělství“. (vloženo: 18. 12. 2020)
Při příležitosti vyhlášení výsledků soutěže o nejlepšího zemědělského hospodáře „Zemědělec roku 2020“ se z důvodu nepříznivé situace s pandemií koronaviru konala on-line ekonomická konference s názvem Evropské a české zemědělství před novými výzvami. Na konferenci byla Ing. Vrkočovou přednesena prezentace „Příběh zemědělství České republiky od jejího vstupu do EU z datové sítě FADN“. (vloženo: 14. 12. 2020)
Ve Zpravodaji Regionální agrární komory z prosince 2020 vyšel článek „Hodnocení výsledků zemědělských podniků na základě dat FADN“. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 7. 12. 2020)
Data za účetní rok 2019 byla odeslána na pracoviště DG AGRI v Bruselu 30. 11. 2020. (vloženo: 2. 12. 2020)
V pátek 27. listopadu 2020 se uskutečnilo 26. zasedání skupiny Farm Level Analysis při OECD, do kterého jsou zapojeni také pracovníci Kontaktního pracoviště FADN. S ohledem na stále platná opatření proti šíření nemoci Covid-19 se zasedání uskutečnilo opět formou videokonference. Jednání se zúčastnilo 65 zástupců ze zemí EU, Evropské komise, Austrálie, Koreje, Japonska, USA, Ruska. Setkání bylo naplánováno na závěr dvouletého období pracovního programu Výboru pro zemědělství OECD na roky 2019-20 a před zahájením nového pracovního programu na období 2021-2022. Jedním z hlavních témat, kde má svoje aktivní zapojení i naše pracoviště, byla produktivita farem (Dynamics of farm performance and policy effects). Dalším významným tématem byla diskuse o zjišťování ukazatelů souvisejících s životním prostředím a trvalou udržitelností. (vloženo: 1. 12. 2020)
V odborném vědeckém časopise Zemědělská ekonomika byl uveřejněn článek “Farm outcomes based on cluster analysis of compound farm evaluation“ (Agricultural Economics – Czech, 66, 2020 (10): 435–443). Článek popisuje výzkum vnitřní struktury českých zemědělských podniků rozdělených pomocí shlukové analýzy na základě vícekriteriálního hodnocení. (vloženo: 29. 10. 2020)
V úterý 6. 10. 2020 se online formou uskutečnilo 206. zasedání Komunitního výboru pro FADN. (vloženo: 7. 10. 2020)
V pondělí 5. 10. 2020 se uskutečnila mezinárodní videokonference pracovní skupiny Typology Workgroup, jejímiž členy jsou pracovníci FADN CZ. Cílem jednání bylo otevření diskuse o možných změnách v současné podobě zemědělské typologie. Koordinátorem prací je úsek Zemědělská ekonomika DG AGRI v Bruselu. (vloženo: 6. 10. 2020)
V týdeníku Zemědělec (č. 34/2020) byl dne 17. srpna 2020 publikován článek „Výsledky ekologického zemědělství“, který informuje o strukturálních charakteristikách a ekonomických výsledcích ekologicky hospodařících podniků v ČR ve srovnání s konvenčními podniky v roce 2018, a to celkem i podle výrobních zaměření: polní výroba, smíšená výroba, produkce mléka a chov zvířat zkrmujících objemnou píci (skot, ovce, kozy a ostatní). Autorkami jsou pracovnice Kontaktního pracoviště FADN Lenka Tumová a Zuzana Fuksová. Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 19. 8. 2020)
V týdeníku Zemědělec (č. 28/2020) byl dne 7. července 2020 publikován článek „Výsledky podniků s produkcí mléka“. Autorky Ing. Martina Döbertová, Ing. Světlana Lamprechtová a Ing. Jana Večeřová zde prezentují informace o výsledcích hospodaření podniků zaměřených na produkci mléka na základě šetření FADN. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 27. 7. 2020)
V odborném časopise Zemědělská ekonomika byl uveřejněn článek „Drivers of farm performance in Czech crop farms“ (Agricultural Economics – Czech, 66, 2020 (7): 297-306). Článek popisuje analýzu podniků polní výroby, které jsou součástí šetření FADN, na základě multidimenzionální klasifikace s ohledem na zvolená kritéria. Podle výsledků jsou pak podniky rozděleny do tří skupin, u nichž je hodnocena udržitelnost, inovace, technologie, diverzifikace a individuální charakteristiky. Analýza navazuje na metodiku multidimenzionálního hodnocení OECD. Autoři článku jsou pracovníci Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (Ing. V. Kostlivý, Dr., Ing. Z. Fuksová, Ph.D. a Ing. T. Rudinskaya, Ph.D.). Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 2. 7. 2020)
V odborném časopise Zemědělská ekonomika byl zveřejněn článek „Trade-off between the economic and environmental sustainability in Czech dual farm structure“ (Agricultural Economics – Czech, 66, 2020 (6): 243-250). Článek se snaží vycházet z jedinečného multikriteriálního hodnocení zemědělských podniků za účelem porovnání kompatibility ekonomických a environmentálních cílů. Autoři článku jsou pracovníci Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (prof. Ing. Jindřich Špička Ph.D., Mgr. Tomáš Vintr, Ing. Jana Macháčková) ve spolupráci s ČZU (Ing. Renata Aulová Ph.D.). Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 24. 6. 2020)
V pondělí 15. 6. 2020 se uskutečnila mezinárodní videokonference pracovní skupiny Typology Handbook Workgroup, jejímiž členy jsou i pracovníci FADN CZ. Cílem pracovní skupiny je aktualizace příručky pro výpočet typologie podniků. Důležitým prostředkem pro výpočet typologie a standardního výstupu podniků je stanovení koeficientů standardního výstupu, které budou v letošním roce ve všech státech EU aktualizovány. V průběhu konference byly diskutovány poslední připomínky k aktuální verzi příručky Typology Handbook, které budou zapracovány a finální verze bude postoupena ke schvalování nejprve v rámci komunitního výboru FADN EU a následně i Komisí EU. Koordinátorem prací je úsek Zemědělská ekonomika DG AGRI v Bruselu. (vloženo: 17. 6. 2020)
V červnovém vydání časopisu Zemědělec (25/2020) byl publikován článek „Hospodaření podniků polní výroby“. Autorky Ing. Zuzana Fuksová a Ing. Monika Hlaváčová prezentují informace o charakteristice, produkci a jejím složení, nákladech a výsledcích hospodaření podniků v roce 2018 ve vztahu k jejich ekonomické velikosti. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 16. 6. 2020)
6. června 2020 proběhlo za účasti pracovníků Kontaktního pracoviště FADN 25. zasedání skupiny Farm Level Analysis při OECD. Jednání, které bylo vedeno formou videokonference, se zúčastnilo téměř 50 účastníků. Zastoupeny byly země EU, Evropská komise, OECD, Kanada, USA, Nový Zéland, Korea, Austrálie, Chile. Klíčovým tématem bylo projednání metodických přístupů projektu Farm performance dynamics and policy effects, do kterého je naše pracoviště zapojeno. (vloženo: 8. 6. 2020)
Článek „Podniky s živočišnou výrobou“ byl otištěn v prvním květnovém čísle týdeníku Zemědělec (19/2020). Autoři Ing. Lenka Varhaníčková a Ing. Jarmil Mlčák Vám v článku přiblíží výsledky a meziroční změny u podniků zaměřených na chov skotu, ovcí, koz a ostatních zvířat zkrmujících objemnou píci. Příspěvek naleznete v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 6. 5. 2020)
V týdeníku Zemědělec (č. 16/2020) byl dne 14. dubna 2020 publikován článek „Hodnocení podniků smíšené výroby“, který informuje o strukturálních charakteristikách a ekonomických výsledcích zemědělských podniků výrobního zaměření smíšená výroba na základě šetření FADN v meziročním srovnání 2017/2018. Autorkami jsou pracovnice Kontaktního pracoviště FADN Ing. Věra Vrkočová a Ing. Lenka Tumová. Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 16. 4. 2020)
Publikační výstup o nově vytvořené metodice hodnocení zemědělských podniků na bázi dat FADN byl zveřejněn v odborném časopise Zemědělská ekonomika pod názvem „Multicriteria assessment of Czech farms“ (Agricultural Economics – Czech, 66, 2020 (3): 101–111). Jedná se o jeden z výsledků projektu Kontaktního pracoviště FADN v rámci interního výzkumu ÚZEI. (vloženo: 2. 4. 2020)
Ve dnech 3. 3. a 4. 3. 2020 proběhlo na našem pracovišti dvoudenní jednání se zástupci slovenského FADN. (vloženo: 5. 3. 2020)
V Odborném a stavovském týdeníku Zemědělec (č. 07/2020) byl dne 10. února 2020 publikován článek „První odhady důchodu v zemědělství“, který informuje o odhadech ekonomických výsledků zemědělských podniků za účetní rok 2019 na základě šetření FADN. Autorkami jsou pracovnice Kontaktního pracoviště FADN (Ing. Michaela Lekešová, Ing. Zuzana Hloušková, Ing. Kristina Iglićová). Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 17. 2. 2020)
Výsledky šetření FADN CZ za rok 2018 byly zpracovány a prezentovány na webových stránkách FADN CZ ZDE (vloženo 12. 2. 2020)
Ve dnech 20. 2. a 26. 2. 2020 se konalo školení tazatelů šetření FADN 2019. (vloženo: 27. 2. 2020)
9. ledna 2020 představil ministr zemědělství Miroslav Toman odhad hospodářských výsledků českého zemědělství v roce 2019, který byl zpracován Kontaktním pracovištěm FADN při ÚZEI. Tisková zpráva na webu MZe ZDE. (vloženo: 10. 1. 2020)
Pro MZe byla zpracována Souhrnná zpráva o fungování a výstupech sítě FADN ČR v roce 2019 „Vývoj a provozování zemědělské účetní datové sítě FADN ČR dle standardů EU“. Rovněž byl zpracován tematický úkol „Rozšíření základního souboru FADN o podniky hospodařící v ekologickém zemědělství“. (vloženo: 20. 12. 2019)
Zástupci FADN se zúčastnili mezinárodní konference „The 2019 EU Agricultural Outlook Conference: Sustainability from farm to fork“, která se konala ve dnech 10. – 11. prosince 2019 v Bruselu. Hlavním tématem byla trvalá udržitelnost potravin a zemědělství, včetně představení zemědělského výhledu do roku 2030. (vloženo: 13. 12. 2019)
V týdeníku Zemědělec (č. 49/2019) byl dne 2. prosince 2019 publikován článek „Hodnocení agrárních podniků“, který informuje o výsledcích zemědělských podniků za účetní rok 2018 na základě šetření FADN. Autory jsou pracovníci Kontaktního pracoviště FADN (Ing. Martina Harvilíková, Ing. Jana Macháčková, Ing. Josef Hanibal). Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 4. 12. 2019)
Data za účetní rok 2018 byla odeslána do DG AGRI v Bruselu 28. 11. 2019. (vloženo: 29. 11. 2019)
Dne 26. 11. 2019 se naši kolegové zúčastnili konference „Outlook 2020 – Economic Outlook for Irish Agriculture“, která proběhla v irském Ashtown u Dublinu. Prezentace obsahovaly informace o vývoji irského zemědělství v minulých letech, aktuálních výsledcích, odhadovaných výsledcích za rok 2019 a předpovědi pro rok 2020. (vloženo: 28. 11. 2019)
V informačním zpravodaji Agrární komory ČR nazývající se AGRObase byl dne 25. listopadu 2019 publikován článek „Hodnocení výsledků zemědělských podniků v roce 2018 na bázi FADN“, který seznamuje odbornou veřejnost s výsledky zemědělských podniků za účetní rok 2018 na základě šetření FADN. Autory jsou pracovníci Kontaktního pracoviště FADN (Ing. Martina Harvilíková, Ing. Jana Macháčková, Ing. Josef Hanibal). Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 26. 11. 2019)
Dne 6. 11. 2019 se uskutečnilo 16. zasedání Národní komise FADN CZ. (vloženo 7. 11. 2019)
Ve dnech 28. – 29. 10. 2019 se pracovníci FADN zúčastnili 24. pracovní skupiny OECD FLA v Paříži. Předmětem jednání bylo sdělení výsledků z projektů účastnících se zemí, stavu prací na společném projektu OECD FLA a projednání dalšího směřování v letech 2020-2021. V části věnované strukturálním záležitostem přednesl Vladimír Kostlivý příspěvek na téma „Struktura a produkce podniků ekologického zemědělství ve FADN ČR v období 2011-2018“, včetně vývoje technické efektivnosti ekologických podniků výrobních zaměření živočišné výroby v období 2011-2016. (vloženo: 31. 10. 2019)
6. – 9. 10. 2019 proběhl 27. mezinárodní workshop PACIOLI, který byl poprvé za své dlouholeté existence pořádán s podporou Kontaktního pracoviště FADN v Praze. Na slavnostním zahájení pronesl úvodní slovo pan Vlastimil Zedek (MZe), pan Štěpán Kala (ředitel ÚZEI), pan Josef Hanibal (vedoucí Kontaktního pracoviště FADN) a pan Hans Vrolijk (organizátor workshopu, LEI, Nizozemí). Odbornou část zahájili dvě prezentace připravené pracovníky FADN CZ. Pan Marek Novák přednesl prezentaci o českém zemědělství s názvem „Czech Agriculture From The Perspective Of FADN“ a pan Vladimír Kostlivý informoval o ekologickém hospodaření prezentací „Czech Organic Farming – Structure And Production In FADN 2011-2017“. (vloženo: 10. 10. 2019)
Ve dnech 1. – 3. 10. 2019 se pracovníci FADN zúčastnili v Bruselu jednání pracovní skupiny Typology Handbook, která má za cíl aktualizaci příručky pro stanovení typologie podniků, a pravidelného zasedání Komise EU pro FADN. Součástí zasedání bylo schválení dodatku nařízení (EU) 2015/220, který upravuje definici a zařazení některých položek dotazníku, zavádí od účetního roku 2021 dodatečnou platbu za včasně odeslané podniky s vysokou kvalitou dat a upravuje prahovou hodnotu podniků a počet podniků nezbytných pro šetření v České republice a v Dánsku. V ČR se od roku 2020 zvyšuje prahová hodnota. Standardního výstupu podniků na 15 000 Euro a snižuje minimální počet podniků na 1 282. (vloženo: 4. 10. 2019)
6. – 9. 10. 2019 proběhne mezinárodní workshop PACIOLI, který je poprvé pořádán s podporou Kontaktního pracoviště FADN v Praze. Na slavnostním zahájení pronese úvodní slovo státní tajemník MZe pan Jan Sixta, ředitel ÚZEI pan Štěpán Kala a vedoucí Kontaktního pracoviště FADN pan Josef Hanibal. Odbornou část zahájí dvě prezentace připravené pracovníky FADN CZ. Pan Marek Novák přednese prezentaci s názvem „Czech Agriculture From The Perspective Of FADN“ a pan Vladimír Kostlivý bude informovat o „Czech Organic Farming – Structure And Production In FADN 2011-2017“.
Na základě smlouvy o spolupráci s ČSÚ bylo provedeno souhrnné zpracování z výběrového souboru šetření FADN pro potřeby SZÚ. Předběžné výsledky vybraných ukazatelů za účetní rok 2018 byly předány 15. 8. 2019 Odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí. Jednalo se o údaje fyzických a právnických osob přepočtené na roční pracovní jednotku (AWU). (vloženo: 29.8. 2019)
V odborném a stavovském týdeníku Zemědělec (č. 28/2019) byl dne 8. července 2019 publikován článek „Projekt Smart FADN zefektivní sběr dat“, který seznamuje odbornou veřejnost s vývojem nového projektu FADN na zjednodušení sběru dat zemědělských podniků do šetření FADN. Autory jsou pracovníci Kontaktního pracoviště FADN (Ing. Jana Macháčková, Ing. Martina Harvilíková, Ing. Josef Hanibal). (vloženo: 10. 7. 2019)
Dne 19. června 2019 proběhlo v Bruselu 204. zasedání Komunitního výboru FADN. Stručný zápis projednávaných témat je v adresáři „DG AGRI, řídící komise FADN EU“. (vloženo: 20. 6. 2019)
Ve 20. čísle týdeníku Zemědělec byl uveřejněn další ze série článků o ekonomice zemědělských podniků, která vychází z dat šetření FADN. Tentokrát byly jeho tématem podniky ekologického zemědělství. Shrnuje základní charakteristiky a vývoj v letech 2011-2017. Autory jsou Ing. Vladimír Kostlivý, Dr. a Ing. Zuzana Fuksová, Ph.D. (vloženo: 14. 5. 2019)
„Podniky zaměřené na produkci mléka“ je název dalšího z článků o hospodaření zemědělských podniků v roce 2017 v porovnání s rokem 2016 na základě dat FADN. Ekonomika výroby mléka se vlivem vyšší realizační ceny mléka, zvyšující se produkce mléka a v neposlední řadě v důsledku výše čerpaných dotací v roce 2017 výrazně zlepšila. Článek vyšel v týdeníku Zemědělec č. 19 dne 6. 5. 2019, autorkami jsou Ing. Martina Döbertová a Ing. Světlana Lamprechtová. Je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo 7. 5. 2019)
V mezinárodním recenzovaném časopise Agricultural Economics, 2019 (4) (Zemědělská ekonomika), vydávaném Českou akademií zemědělských věd (ČAZV), byl publikován článek pracovníků FADN, Ing. Vladimíra Kostlivého Dr. a Ing. Zuzany Fuksové Ph.D. prezentující výsledky interního výzkumného projektu ÚZEI (IVP 1295/2017). Článek „Technical efficiency and its determinants for Czech livestock farms“ se zabývá vlivem podpor na ekonomiku podniků ekologického zemědělství, analýzou jejich technické efektivnosti v porovnání s konvenčními farmami výrobních zaměření s živočišnou produkcí. PDF v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 3. 5. 2019)
V rámci série článků o ekonomice zemědělských podniků publikované v týdeníku Zemědělec byl v čísle 18 (z 29. 4. 2019) zveřejněn třetí díl s názvem Podniky zaměřené na polní výrobu. Článek shrnuje meziroční srovnání obecných charakteristik a ekonomických ukazatelů v letech 2016 a 2017 v tomto výrobním zaměření. Autory jsou Ing. Zuzana Fuksová, Ph.D. a Ing. Petra Bílá. Článek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 30. 4. 2019)
Další článek s názvem „Podniky se zaměřením na chov skotu“ vyšel v týdeníku Zemědělec č. 17 (dne 23. 4. 2019). Autory jsou Ing. Monika Hlaváčová a Ing. Jarmil Mlčák. Článek hodnotí meziroční vývoj ekonomických ukazatelů za období 2016-2017 u podniků specializovaných na chov skotu. Je k dispozici v adresáři Publikační činnost (vloženo: 24. 4. 2019)
V týdeníku Zemědělec vychází od 8. 4. 2019 série článků, které jsou zaměřeny na analytické zhodnocení hospodaření zemědělských podniků v roce 2017. Autory jsou pracovníci Kontaktního pracoviště FADN, kteří čerpají z údajů zjištěných z posledního šetření FADN. Články jsou k dispozici v adresáři Publikační činnost.. (vloženo 9. 4. 2019)
Ve dnech 27. 2. a 28. 2. 2019 se uskutečnilo školení tazatelů k metodice šetření FADN 2018. (vloženo: 1. 3. 2019)
V odborném časopise Náš chov (1/2019) byl publikován recenzovaný článek „Vybrané ekonomické ukazatele podniků s produkcí mléka s využitím dat FADN“, který v šestileté časové řadě 2012-2017 vyhodnocuje efektivitu hospodaření podniků specializovaných na produkci mléka podle vybraných ekonomických a produkčních ukazatelů. Článek Ing. Martiny Döbertové a Ing. Světlany Lamprechtové byl publikován 2. ledna 2019. Příspěvek je k dispozici v adresáři Publikační činnost. (vloženo: 7. 1. 2019)
Probíhá příprava nového šetření FADN za účetní rok 2018. (vloženo: 4. 1. 2019)
Pro MZe byla zpracována Souhrnná zpráva o fungování a výstupech sítě FADN ČR v roce 2018 „Vývoj a provozování zemědělské účetní datové sítě FADN ČR dle standardů EU“. Rovněž byl zpracován tematický úkol „Rozšíření základního souboru FADN o podniky hospodařící v ekologickém zemědělství“. (vloženo: 21. 12. 2018)
V prosinci 2018 byla vydána publikace „Výběrové šetření hospodářských výsledků zemědělských podniků v síti FADN CZ za rok 2017“. (vloženo: 18. 12. 2018)
Mezinárodní konference „The 2018 EU Agricultural Outlook Conference: The future of food and farming: food for thought“ se konala ve dnech 6. – 7. prosince 2018 v Bruselu. Hlavním tématem byla inovace a digitalizace v zemědělství a byl představen nový odhad vývoje zemědělství v EU do roku 2030. Zúčastněné zástupkyně FADN CZ získaly cenné informace pro interní projekty IDP 1129 a IVP1281. (vloženo: 10. 12. 2018)
Dne 5. 12. 2018 se konalo v ÚZEI zasedání Ekonomické komise Agrární komory ČR. Na zasedání vystoupil Ing. Josef Hanibal s prezentací Výsledky šetření FADN za rok 2017, kde zhodnotil ekonomické výsledky zemědělských podniků podle jednotlivých typů výrobního zaměření u podniků právnických a fyzických osob. Proběhla diskuse k návrhu zvýšení hranice ekonomické velikosti pro sběr dat FADN pro příští období. Dále vystoupil Ing. Jiří Hrbek z ČSÚ s prezentací na téma Spotřeba potravin. (vloženo: 6. 12. 2018)
U příležitosti slavnostního vyhlášení soutěže „Zemědělec roku 2018“ dne 27. 11. 2018 v Betlémské kapli v Praze se konala mezinárodní ekonomická konference s názvem Ekonomika zemědělských komodit a podniků v evropském srovnání. Na konferenci byla Ing. Hanibalem přednesena prezentace „Mezinárodní porovnání ekonomik velkých zemědělských podniků ČR a vybraných zemí“. (vloženo: 28. 11. 2018)
21. – 23.11. 2018: Zástupkyně FADN CZ navštívily oddělení „Agriculture Accountancy Department“, které zaštiťuje organizaci FADN v Polsku. Konzultovaly zde klíčové problematiky fungování FADN a také metodiku vícekriteriálního hodnocení zemědělských podniků, která je předmětem interního výzkumného projektu. (vloženo: 26. 11. 2018)
Data za účetní rok 2017 byla odeslána do DG AGRI v Bruselu 16. 11. 2018. (vloženo: 19. 11. 2018)
15. – 16. 11. 2018 byli zástupci FADN CZ přítomni na jednání pracovních skupin OECD. První den se zúčastnili společného semináře pracovních skupin OECD APM (Agricultural Policies and Markets) a FLA (Farm Level Analysis). Následujícího dne se konalo 22. zasedání pracovní skupiny FLA. Zástupce pracoviště FADN, Dr. Ing. Vladimír Kostlivý, prezentoval příspěvek o uplatnění postupů a metodik projektu „Drivers of Farm Performance“ na datech FADN ČR za období 2005 – 2015 u podniků polní výroby. (vloženo: 19. 11. 2018)
Dne 15. 11. 2018 byl uskutečněn seminář u Ing. Zdeňka Moce – soukromého zemědělce, zabývající se pěstováním převážně zeleniny a obilí. Semináře se zúčastnilo několik pracovníků z FADN. Program semináře byl zaměřen na administrativní zatížení zemědělce, výrobní a ekonomické výsledky jeho podniku, včetně ukázek v terénu. V odpoledních hodinách proběhla exkurze ve sklenících Ing. Tomáše Valtra, kde pěstují převážně hrnkové květiny. (vloženo: 16. 11. 2018)
Dne 14. 11. 2018 se uskutečnilo 15. zasedání Národní komise FADN CZ.
Dne 24. – 25. 10. 2018 proběhlo v Bruselu 203. zasedání Komunitního výboru FADN.
Stručný zápis projednávaných témat je v adresáři „DG AGRI, řídící komise FADN EU“. (vloženo: 26. 10. 2018)
Zástupci kontaktního pracoviště FADN se v Budapešti zúčastnili 26. Pacioli workshopu konaného ve dnech 30. 9. – 3. 10. 2018. Ing. Zuzana Hloušková prezentovala první zjištěné výsledky interního výzkumného projektu „Multi-dimensional evaluation of Czech FADN farms“, které mají za cíl přispět k hodnocení celkové trvalé udržitelnosti českého zemědělství a zemědělských podniků. (vloženo: 5. 10. 2018)
V časopise Úroda (9/2018) byl publikován příspěvek „Ekonomika hospodaření podniků polní výroby v letech 2014-2016“, který shrnuje složení produkce rostlinné výroby, efektivitu hospodaření podle ekonomické velikosti podniku a hlavní složky nákladů. Článek Ing. Zuzany Fuksové, Ph.D. a Ing. Petry Bílé byl publikován 6. září 2018. (vloženo: 10. 9. 2018)
Země živitelka 2018. Ve dnech 23. – 24. 8. 2018 budou pracovníci Kontaktního pracoviště FADN CZ v hlavním pavilonu T na výstavišti v Českých Budějovicích zodpovídat Vaše otázky s cílem zvýšit informovanost veřejnosti o síti FADN v ČR. (vloženo: 21. 8. 2018)
Od dnešního dne (20.8. 2018) jsme pro Vás i na Facebooku. Budeme rádi, když nás budete sledovat. Dozvíte se zajímavé informace o pořádaných akcích, o výstupech naší činnosti i o způsobech, jakými je možné využít síť FADN právě pro Vaše podnikání. A nejen to, ale i mnoho dalšího. Vaše FADN
Dne 28. 6. 2018 proběhl v ÚZEI interní seminář, jehož obsahem bylo seznámit přítomné s desetiletou činností pracovní skupiny OECD Farm Level Analysis Network a s projektem „Analýza faktorů ovlivňujících výkonnost farem“. Pracoviště FADN ČR je do tohoto projektu aktivně zapojeno. V rámci semináře byly prezentovány výsledky 1. etapy projektu a podrobněji pak části případové studie hodnotící produktivitu a technickou efektivnost farem České republiky výrobního zaměření produkce mléka. Jedná se o empirické využití dat FADN z období 2005-2015, projekt je dvouletý s termínem ukončení v listopadu 2018.
V týdeníku Zemědělec (26/2018) byly v příspěvku „Ekonomika ekologických farem“ publikovány ekonomické výsledky EZ, vývoj nákladů a produkce EZ za období 2011–2016 na základě údajů FADN. Článek spoluautorů Ing. Josefa Hanibala, Ing. Vladimíra Kostlivého Dr. a Mgr. Tomáše Vintra byl publikován 25. června 2018. (vloženo: 26. 6. 2018)
4. 6. – 5. 6. 2018 se zástupci FADN CZ zúčastnili 21. zasedání sítě Farm Level Analysis při OECD, která je zaměřena na analýzy na podnikové úrovni. Zejména se diskutoval první výstup projektu analyzující faktory, které ovlivňují výkonnost zemědělských podniků. Do řešení tohoto projektu je aktivně zapojeno Kontaktní pracoviště FADN.
Dne 23. – 24. 5. 2018 proběhlo v Bruselu 202. zasedání Komunitního výboru FADN.
Stručný zápis z jednání je v adresáři „DG AGRI, řídící komise FAD EU“ – 2018. (vloženo: 28. 5. 2018)
Ukončení příjmu podniků v prvním časovém režimu 31. 5. 2018. (vloženo 18. 5. 2018)
V týdeníku Zemědělec (16/2018) byl v příspěvku „On-line finanční analýza ve FADN“ uveden příklad konkrétního využití datové základny FADN pro účely vlastní finanční analýzy zemědělského podniku. Článek spoluautorů doc. Ing. Jindřicha Špičky Ph.D., Ing. Jany Macháčkové a Ing. Zuzany Hlouškové byl publikován 16. dubna 2018. (vloženo: 18. 4. 2018)
Mezinárodního workshopu TAIEX v Bělehradě (Srbsko), konaném za podpory EU 19. a 20. února 2018, se jako jeden z odborných garantů zúčastnil zástupce Kontaktního pracoviště FADN CZ. Téma workshopu bylo zaměřeno na využití výsledků FADN, systémy sběru dat v členských zemích EU a propagace sítě FADN. (vloženo 22. 2. 2018)
Ve dnech 21. 2. a 22. 2. 2018 se uskutečnilo školení tazatelů k metodice šetření FADN 2017. (vloženo: 23. 2. 2018)
Dne 1. 2. 2018 pořádala regionální agrární komora Pardubického kraje a ÚZEI odborný seminář na téma Ekonomika zemědělských komodit a podniků v evropském srovnání. Úvodní slovo přednesli Ing. Leoš Říha, viceprezident AK ČR a Ing. Štěpán Kala, ředitel ÚZEI. Na semináři vystoupila Ing. Věra Vrkočová s prezentací na téma Ekonomické výsledky zemědělských podniků ČR a EU v síti FADN. Dále vystoupili Ing. Iveta Bošková, Ing. Miluše Abrahamová a Ing. Petr Novotný s prezentacemi, které se týkaly ekonomiky výroby mléka a vepřového masa a trhu s obilovinami a olejninami. (vloženo: 2. 2. 2018)
O výhodách a přínosech FADN pro veřejnost ve vztahu k přímému využití zjištěných a vypočítaných údajů uchovaných v databázi FADN CZ informovali Ing. Josef Hanibal, Ing. Michaela Lekešová a Ing. Zuzana Hloušková v článku „Veřejná databáze datové sítě FADN“, který vyšel v Odborném a stavovském týdeníku Zemědělec č. 2 dne 8. ledna 2018. (vloženo: 9. 1. 2018)
Pro MZe byla zpracována Souhrnná zpráva o fungování a výstupech sítě FADN ČR v roce 2017 „Vývoj a provozování zemědělské účetní datové sítě FADN ČR dle standardů EU“. Rovněž byl zpracován tematický úkol „Rozšíření základního souboru FADN o podniky hospodařící v ekologickém zemědělství“. (vloženo: 21. 12. 2017)
V prosinci 2017 byla vydána publikace „Výběrové šetření hospodářských výsledků zemědělských podniků v síti FADN CZ za rok 2016“. Pro zájemce je tato publikace k dispozici na sekretariátu Kontaktního pracoviště FADN CZ, Mánesova 75, Praha 2. (vloženo: 20. 12. 2017)
Extrapolace a predikce výsledků – Speciálním metodám, díky nimž lze získat absolutní vyjádření ekonomických výsledků zemědělství za celou Českou republiku, se věnuje odborný článek autorek Michaely Lekešové, Zuzany Hlouškové a Petry Ženíškové z Kontaktního pracoviště FADN. Text vyšel v Odborném a stavovském týdeníku Zemědělec č. 50 dne 11. prosince 2017. (vloženo: 12. 12. 2017)
Ve dnech 27. 11. – 28. 11. 2017 se pracovníci FADN zúčastnili 20. zasedání OECD Network for Farm-Level Analysis. Kontaktní pracoviště FADN CZ je zapojeno do mezinárodního projektu Drivers of farm performance (Analýza faktorů ovlivňujících výkonnost farem), který byl hlavním tématem jednání. Předpokládá se využití panelových dat z šetření FADN. (vloženo: 29. 11. 2017)
Data za účetní rok 2016 byla odeslána do DG AGRI v Bruselu 24. 11. 2017. (vloženo: 27. 11. 2017)
Dne 14. – 15. 11. 2017 proběhlo v Bruselu 201. zasedání Komunitního výboru FADN.